Home»Wydarzenia»Przełomowy pozew w sprawie dieselgate? Chcą od Volkswagena 30 mln funtów

Przełomowy pozew w sprawie dieselgate? Chcą od Volkswagena 30 mln funtów

0
Shares
Pinterest Google+

 

 Dieselgate-afera-Volkswagen

Dieselgate afera Volkswagena

10 tys. brytyjskich posiadaczy aut z Grupy Volkswagena domaga się ogromnego odszkodowania.

Kancelaria prawna Harcus Sinclair wystosowała pozew zbiorowy w imieniu 10 tys. Brytyjczyków, którzy są właścicielami samochodów z Grupy Volkswagena. Jak czytamy na łamach Daily Mail, kierowcy domagają się 30 mln funtów, po 3 tys. dla każdego z nich. Brytyjski dziennik wylicza, że jeśli sprawa zakończy się na korzyść właścicieli aut Volkswagena, wtedy mogłyby pojawić się kolejne tego rodzaju pozwy. W takim przypadku mowa będzie aż o 1,2 mln pojazdów, co przy założonej w pozwie kwocie spowoduje, że niemiecki producent będzie musiał wydać klientom w sumie 3,6 mld funtów rekompensaty.

Kancelaria twierdzi, że 10 tys. funtów to adekwatna kwota, która pozwoli zrekompensować właścicielom samochodów to, że producent nie podał rzetelnych danych w dokumentach i reklamach związanych z prawdziwą emisją spalin w autach takich marek jak Volkswagen, Seat, Skoda oraz Audi. Ponadto Brytyjczycy twierdzą, że dotychczasowe działania Volkswagena zmierzające do naprawy szkody są niewystarczające. Stąd też pomysł na pozew zbiorowy.

Pozew ten trafił do brytyjskiego sądu po tym, jak w USA zasądzono karę dla VW w wysokości ponad 14 mld dolarów. W Europie do tej pory klienci nie mogli liczyć na duże rekompensaty pieniężne tak jak to miało miejsce w Stanach. Na naszym rynku nakazano jedynie niemieckiemu producentowi dokonania poprawek w autach dotkniętych nieprawidłowościami (między innymi poprzez aktualizację oprogramowania). Pozew wystosowany przez kancelarię Harcus Sinclair może więc okazać się przełomowy dla klientów z Europy.

 

Wcześniejszy wpis

Na tropie oszustwa: Afera spalinowa Volkswagena

Następny wpis

Efekt dieselgate. Volkswagen wyda 2 mld dol. na elektryki w USA