Home»Wydarzenia»Na tropie oszustwa: Afera spalinowa Volkswagena

Na tropie oszustwa: Afera spalinowa Volkswagena

0
Shares
Pinterest Google+

vwp

Skandal spalinowy doprowadził Volkswagena do największego kryzysu w historii firmy. Podczas gdy wśród zaangażowanych wciąż trwają dyskusje o konsekwencjach i testowych fortelach, haker demonstruje szczegółowe mechanizmy oszustwa.

Koncern Volkswagena wciąż zmaga się z ustaleniem skali i upublicznieniem spalinowego skandalu. Niezależni eksperci i hakerzy sami szukają odpowiedzi na najważniejsze pytanie: W jaki sposób Volkswagenowi udało się oszukać przyrządy, że na stanowisku pomiarowym nie stoi truciciel, tylko ekologiczny aniołek? Jakiej techniki użyto? Ekspert IT Feliks Domke zaprezentował na kongresie Chaos Computer Club (CCC) wyniki swojego cyfrowego śledztwa.
W centrum oszustwa stoi opracowany przez poddostawcę, firmę Bosch, sterownik silnika zwany w fachowym żargonie ECU, który steruje procesami zachodzącymi w silniku i koordynuje jego współpracę z katalizatorem. W samochodach z silnikiem Diesla odpowiada on na przykład za wtryskiwanie odpowiedniej ilości substancji dodatkowej AdBlue. Ten płyn składający się głównie z mocznika zapobiega uwalnianiu zbyt dużych ilości szkodliwych tlenków azotu. Kierowca musi go regularnie uzupełniać, a to kosztuje czas i pieniądze.

Główny bohater skandalu: sterownik

ECU jest jedną z najbardziej skomplikowanych części samochodu, pracują nad nim tysiące inżynierów. Producenci samochodu mają możliwość modyfikowania około 20 000 wartości w sterowniku, aby ten jak najbardziej harmonijnie współpracował z silnikiem. Sam kod programu ECU opracowany przez Boscha jest dobrze strzeżoną tajemnicą firmy i pozostaje niewidoczny dla producentów samochodów.

Sterownik pod lupą

Haker Felix Domke chciał przyjrzeć się urządzeniu, żeby zrozumieć mechanizm oszustwa. Zdobył odpowiedni sterownik typu ECC17C46. Jeden miał wprawdzie przed domem, zamontowany we własnym samochodzie, jednak zamiast wykonać sekcję VW Sharana kupił używany egzemplarz na aukcji. Dzięki nieudokumentowanej luce w zabezpieczeniach udało mu się przeniknąć do tajemnic ECU i odczytać kod programu. Miało to być bardzo ciekawe przeżycie, zdaniem Domkego jak gdyby ktoś zmienił schemat elektryczny w kod programu.

1Montowany w dotkniętych problemem modelach VW sterownik silnika z odpowiedzialnym za oszustwo oprogramowaniem: haker Felix Domke na potrzeby swojego testu kupił egzemplarz na e-Bayu.

Podczas analizy okazało się, że sterownik zna wiele trybów pracy i że urządzenie protokołuje, kiedy jest w jakim trybie. Wtedy jednak Domke zdecydował się użyć swojego Sharana. Przez interfejs OBD2 odczytał zaprotokołowane dane i stwierdził, że jego samochód najczęściej (w 75 procentach czasu) był w trybie niezgodnym ze standardem – co jest wartością podejrzanie wysoką.

Przeprowadził dalsze testy, aż wreszcie postawił swój samochód na stanowisku badawczym, żeby dokładniej zbadać różne tryby pracy. Dokładnie zrekonstruował warunki europejskiej procedury badania emisji spalin NEDC i stwierdził, że samochód jak zaczarowany nagle przełącza się do trybu normalnego i wzorowo spełnia oficjalne dyrektywy.

„Silnik zbyt gorący”

W programie kodu Domke znalazł informację o podejrzanym programie akustycznym. Faktycznie nie kryło się za nim nic innego jak funkcja rozpoznawania sytuacji testowej. Gdy Domke używał samochodu w warunkach innych niż testowe, na przykład jechał dłużej lub szybciej niż to przewidywały testowe procedury, sterownik przełączał się do trybu alternatywnego.

SAMOCHÓD JEST ZMUSZANY DO JAZDY W TRYBIE, W KTÓRYM DAWKI ADBLUE SĄ MNIEJSZE OD OPTYMALNYCH

ccc-domkeFelix Domke, haker i ekspert IT

Z danych pojazdu Domke odczytał, że w trybie alternatywnym dawkowano o wiele za mało AdBlue. Domke szukał sygnału włączającego ten trucicielski tryb i go znalazł: w zapisanych danych regularnie pojawiał się określony bit oznaczający zbyt wysoką temperaturę. Zadana przez Volkswagena wartość graniczna dla pojawiania się tego komunikatu wynosiła osobliwe minus 3500 stopni Celsjusza. Oznacza to, że Volkswagen wkalkulował, że tryb oszustwa jest włączony niemal na stałe i w ten sposób świadomie podwyższał emisję tlenków azotu. – Co 1000 km samochód zużywa około 0,6 litra AdBlue – liczy Domke. – To dla mnie wygodne, bo rzadziej muszę dotankowywać. Ale faktycznie samochód zużyłby około 2,5 litra.

7Bity w kodzie oprogramowania sterownika przy tym sygnale Sharan Domkego przełącza się do trybu trucicielskiego.

Kto jest winien?

Volkswagen najwyraźniej widział problem w zmuszaniu klientów do zbyt częstego dolewania AdBlue – widocznie obawiano się o atrakcyjność samochodu.

Do dziś niejasne jest, kto w Volkswagenie wiedział o szwindlu. Daniel Lange, były specjalista od strategii IT w BMW, jest pewien, że w sprawę musiało być zaangażowanych więcej niż kilka osób. Oprogramowanie sterujące silnikiem jest jego zdaniem najlepiej przetestowanym software’em, z jakim można mieć do czynienia – jak ujął to Lange w swoim wykładzie na kongresie CCC. Każda najdrobniejsza funkcja ma wymagać akceptacji kierownictwa i nic nie może trafić do niego przypadkowo.

Czy inni producenci także stosowali triki, które pozwalały zachować ustalone normy emisji spalin? Jeśli tak, czeka ich bardzo wiele pracy i nakładów finansowych, bo od 2017 roku w Europie ma obowiązywać zupełnie inny sposób testowania emisji spalin. Ma on lepiej odzwierciedlać rzeczywiste warunki eksploatacji samochodów a bardziej rygorystyczna kontrola zapobiegnie stosowaniu, manipulacji w oprogramowaniu i oszukiwaniu podczas testów.

Źródło : komputerswiat.pl

Wcześniejszy wpis

Jak Amerykanie poniżają Volkswagena

Następny wpis

Przełomowy pozew w sprawie dieselgate? Chcą od Volkswagena 30 mln funtów