Home»Wydarzenia»UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

1
Shares
Pinterest Google+

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska. Jak informuje Urząd, dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu. Firmie Volkswagen Group Polska grożą konsekwencje finansowe w wysokości do 10 procent jej obrotów.

„Przeanalizowane przez nas reklamy, oferty i dokumentacja zawierały informacje, podkreślające ekologiczne walory samochodów grupy Volkswagen. Wskazywały one, że emitowane przez nie ilości szkodliwych substancji, mieszczą się w limitach normy Euro 5. Nie ulega wątpliwości, że informacje te mogły wprowadzać konsumentów w błąd. Mieli oni ograniczoną możliwość podjęcia świadomej decyzji o zakupie samochodu. W dodatku, po ujawnieniu problemu, przedsiębiorca podjął wobec sprzedawców działania, które mogły mieć wpływ na dochodzenie przez konsumentów roszczeń wynikających z tytułu rękojmi albo niezgodności z umową” – powiedział prezes Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Postępowanie UOKiK zostało wszczęte w związku z faktem, że koncern Volkswagen stosował w samochodach VW, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r. oprogramowanie, które w warunkach testowych pozwalało zaniżać wartość emisji tlenków azotu. Jak ustalił Urząd, ich poziom w warunkach drogowych odbiegał od wartości przekazywanych konsumentom przez przedsiębiorcę. Mogli więc oni zostać wprowadzeni w błąd. Sprawa dotknęła dużej liczby użytkowników samochodów – zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców w Polsce i w całej Unii Europejskiej, podano także.

„Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się wydaniem decyzji stwierdzającej naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Na przedsiębiorcę może zostać nałożona kara pieniężna do 10 proc. obrotu. Może ono także zakończyć się przyjęciem zobowiązania do podjęcia działań usuwających niekorzystne dla konsumentów skutki naruszenia” – podsumowano w komunikacie.

 

 

 

 

Wcześniejszy wpis

Dowiedz się więcej o aferze spalinowej Odc.1

Następny wpis

Dowiedz się więcej o aferze spalinowej odc. 2 dieselgate.com.pl