Home»Wydarzenia»Parlament Europejski: w sprawie dieselgate winne są też kraje i KE

Parlament Europejski: w sprawie dieselgate winne są też kraje i KE

0
Shares
Pinterest Google+

 

W aferze związanej z oszustwami emisyjnymi w przemyśle samochodowym winne są nie tylko kraje członkowskie, ale i Komisja Europejska. Takie są wstępne ustalenia specjalnej komisji Parlamentu Europejskiego powołanej do zbadania sprawy. Jako pierwszy do oszustw przyznał się koncern Volkswagen, ale nie był jedynym zamieszanym w skandal.

720b660f347523-645-365-0-0-3000-1702Parlament Europejski: w sprawie dieselgate winne kraje i KE (fot. REUTERS/Dado Ruvic / FORUM)

Europosłowie napisali w raporcie o zaniedbaniach i łamaniu unijnego prawa przez rządy państw członkowskich, co umożliwiło koncernom samochodowym fałszowanie pomiarów spalin. Brak sytemu kar, który działałby odstraszająco, brak nadzoru nad testami przeprowadzanymi w laboratoriach, zignorowanie sygnałów o możliwych oszustwa – to lista zarzutów. Ale ostrze krytyki zostało też skierowane w stronę Komisji Europejskiej. Według europosłów, powinna ona była wcześniej zareagować i przypilnować przestrzeganie prawa.

Komisja Europejska odpiera zarzuty i nie dostrzega winny u siebie. „To odpowiedzialność krajów członkowskich” – powiedział komisarz do spraw środowiska Karmenu Vella.

„Komisja już podjęła działania w tej sprawie” – komisarz do spraw energii Miguel Canete. Ale już po nagłośnieniu afery. Niedawno Komisja rozpoczęła postępowanie przeciwko siedmiu krajom zarzucając im łamanie prawa i zaniedbania. Chodzi o Niemcy, Wielką Brytanię, Czechy, Litwę, Luksemburg, Hiszpanię i Grecję.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dj

Źródło: IAR

 

Wcześniejszy wpis

Volkswagen zapłaci więcej za aferę spalinową

Następny wpis

Volkswagen | Angielski językiem urzędowym w Wolfsburgu