Home»Wydarzenia»Wielka wyprzedaż akcji VW trwa

Wielka wyprzedaż akcji VW trwa

0
Shares
Pinterest Google+

„Wielka przecena Volkswagena” to hasło, które w ostatnich dniach bardziej pasuje do sytuacji na niemieckiej giełdzie niż w salonach sprzedaży. Akcje niemieckiego giganta wyznaczają kolejne minima.

Akcje Volkswagena notowane na giełdzie we Frankfurcie tanieją dziś o ponad 3,5%. Papiery koncernu kosztują obecnie 101,8 euro – o 33% mniej niż miesiąc temu i blisko 50% mniej niż kwartał temu. Po raz ostatni VW tak tani był cztery lata temu.

Inwestorzy wciąż bombardowani są negatywnymi informacjami związanymi ze skandalem dotyczącym manipulowania pomiarami emisji spalin. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Francja uruchomiła dziś postępowanie w tej sprawie.

Tymczasem nowy prezes VW, Matthias Muller (wcześniej kierował Porsche), w liście do inwestorów zaapelował o cierpliwość.

– Będę mógł udzielić wyczerpujących odpowiedzi dopiero wówczas, gdy zbadamy sprawę. (…) Obiecuję, że będziemy ciężko pracować, aby przywrócić naszą firmę na właściwe tory – napisał na łamach „The Wall Street Journal”.

Niemiecki rząd dał Volkswagenowi czas do 7 października na przedstawienie planu wyjścia z obecnej sytuacji.

Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary.

 

Koncern przyznał następnie, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie, fałszujące dane o emisji, było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce. Skandal doprowadził do dymisji prezesa Volkswagena Martina Winterkorna.

/mz, PAP

Źródło: Bankier.pl, fot. REUTERS/Ralph Orlowski / FORUM

Wcześniejszy wpis

Francja: wstępne śledztwo ws. Volkswagena i oszustwa z emisjami

Następny wpis

Nie tylko Volkswagen truje