Home»Wydarzenia»Skandal VW uderza w platynę

Skandal VW uderza w platynę

0
Shares
Pinterest Google+

Skandal z udziałem Volkswagena odbił się nie tylko na cenach akcji niemieckiego giganta motoryzacyjnego czy innych spółek z tej branży. Wyraźnie oberwała także platyna.

Ceny metalu szlachetnego stosowanego przy produkcji katalizatorów do aut z silnikiem diesla spadły wczoraj o 3,45%, a dziś nad ranem kontynuowały spadki do poziomu 933 dolarów za uncję. Był to najniższy poziom od przełomu 2008 r. i 2009 r. Dziś ceny metalu nieco odbijają i o 13.00 czasu polskiego jedna uncja kosztuje 942 USD.

artykul-11

Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Powodem przeceny jest obawa inwestorów o to, że afera Volkswagena przyczyni się do spadku produkcji i sprzedaży samochodów z silnikiem Diesla. Oczywiście spadki cen platyny nie zaczęły się wczoraj, i nawet wczorajsza przecena wpisuje się w trend ogólnoświatowego spadku cen surowców w związku ze słabymi prognozami globalnego wzrostu i zmniejszonym apetytem Chin.

ZOBACZ TEŻ:Volkswagen przyznaje: skandal z emisją spalin dotyczy 11 mln pojazdów

Jednak dla porównania pallad, który stosowany jest w katalizatorach samochodów z silnikiem beznynowym, aż takiej przeceny jak platyna ostatnio nie doświadczał, a dziś jego cena rośnie o 2,5%, do 624 USD za uncję.

Jak informuje dziś „Financial Times”, producenci katalizatorów odpowiadają za 40% światowego popytu na platynę – to o 5 punktów procentowych więcej od jubilerów. Europejski kontekst afery również ma swoją wagę, ponieważ na Starym Kontynencie sprzedaje się co drugi samochód z silnikiem Diesla.

ZOBACZ TEŻ:Niemcy: Prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo ws. Volkswagena

Michał Żuławiński

Źródło: Bankier.pl

Wcześniejszy wpis

Akcje VW znów na deskach. BMW i Daimler też obrywają

Następny wpis

Niemcy: Prokuratura sprawdza, czy wszcząć śledztwo ws. Volkswagena