Home»Wydarzenia»Francja: konieczne śledztwo na poziomie unijnym ws. Volkswagena

Francja: konieczne śledztwo na poziomie unijnym ws. Volkswagena

0
Shares
Pinterest Google+

Francuski minister finansów Michel Sapin ocenił we wtorek, że konieczne jest śledztwo „na poziomie europejskim” po ujawnieniu manipulacji dotyczących pomiaru spalin przez niemiecki koncern Volkswagena (VW) w jego samochodach w USA.

W celu „uspokojenia obywateli” wydaje się, że konieczne jest również przeprowadzenie kontroli innych europejskich producentów samochodów, w tym producentów francuskich – wskazał minister w rozgłośni Europe 1. Zastrzegł przy tym, że „nie ma żadnego konkretnego powodu, by sądzić, że francuscy producenci postępowali jak niemiecki Volkswagen”.

Spytany o konieczność wszczęcia dochodzenia w sprawie manipulacji w Europie czy we Francji, Sapin odparł: „Mamy do czynienia z rynkiem unijnym, rządzącym się unijnymi regułami, które powinny być przestrzegane”.

Ważne jest, aby działać „w tej dziedzinie, która jest bardzo istotna, ponieważ jest to zanieczyszczenie powietrza” – zauważył Sapin. „Tu nie chodzi o małe sprawy, takie jak prędkość czy jakość skóry. Tu naprawdę chodzi o to, co możemy zrobić, żeby uniknąć zatruwania ludzi przez zanieczyszczenie” powietrza – wskazał.

Po rewelacjach w sprawie celowo fałszowanych kontrolach emisji przez VW francuscy producenci samochodów opowiedzieli się we wtorek za europejskim dochodzeniem w sprawie kontroli emisji pojazdów. Taka procedura „pozwoli potwierdzić, że francuscy producenci spełniają aktualne procedury homologacji we wszystkich krajach, w których działają” – brzmi oświadczenie komitetu francuskich producentów samochodów (CCFA).

Władze USA ujawniły w piątek, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary.

EPA mówi o złamaniu ustawy o ochronie klimatu (Clean Air Act) i wskazuje, że na producencie spoczywa obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z ok. 482 tys. samochodów marki Volkswagen i jednego z modeli Audi, wyprodukowanych w latach 2009-2015 i sprzedawanych w USA.

Szef amerykańskiego oddziału Volkswagena Michael Horn zapowiedział w poniedziałek, że w związku z ujawnionymi manipulacjami dotyczącymi pomiaru spalin firma zrobi wszystko, aby odzyskać zaufanie klientów. Sprawę bada amerykański resort sprawiedliwości. Zaniepokojenie doniesieniami o tej manipulacji wyraził Biały Dom. Rząd Niemiec zarządził gruntowne sprawdzenie samochodów VW.(PAP)

Wcześniejszy wpis

Szef Volkswagena w USA: podejmiemy kroki aby odbudować zaufanie klientów

Następny wpis

Volkswagen przyznaje: skandal z emisją spalin dotyczy 11 mln pojazdów