Home»Wydarzenia»Volkswagen wstrzymuje sprzedaż w USA

Volkswagen wstrzymuje sprzedaż w USA

0
Shares
Pinterest Google+

Niemiecki Volkswagen jest podejrzewany o oszustwo polegające na zatajaniu faktycznego poziomu emisji spalin w niektórych pojazdach własnych marek. Podczas trwania śledztwa szef koncernu wystosował pismo, w którym zobowiązuje się do zbadania sprawy i zatrzymuje sprzedaż spornych modeli aut w Stanach Zjednoczonych.

Problem dotyczy prawie pół miliona samochodów marek Volkswagen i Audi z silnikami diesela. – Jest mi bardzo przykro, że zawiedliśmy naszych klientów – stwierdził w opublikowanym stanowisku Martin Winterkorn, szef Volkswagena. Dodał, że firma sama dokona śledztwa w tym zakresie – donosi agencja Reuters.

Oświadczenie pojawiło się zaraz po ogłoszeniu podejrzeń EPA (federalnej Agencji Ochrony Środowiska). Według niej Volkswagen miał stosować w swoich samochodach oprogramowanie manipulujące pomiarem spalin – aktywowane było ono tylko w czasie testów, prezentując zaniżone wartości emisji. Praktyka miała być stosowana w ok. 482 tys. aut.

Kara, jaka czeka Volkswagena za takie manipulacje, to ok. 37,5 tys. dolarów amerykańskich za każdy samochód, w którym stosowano oprogramowanie. Łącznie może wynieść ok. 18 mld dolarów.

W reakcji na te doniesienia akcje Volkswagena tanieją dziś rano o ok. 15%.

(fot. ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK / EastNews)

Wcześniejszy wpis

Volkswagen podejrzewany w USA o manipulowanie pomiarem spalin

Następny wpis

Niemcy: Akcje Volkswagena poszły w dół po skandalu w USA